Grubumuz RoboCup 2017'de 5 Birincilik Aldı

Japonya RoboCup Yarışması'ndan Rekor Sayıda Ödülle Dödük.

RoboCup, 1997 yılından beri her yıl farklı bir ülkede düzenlenen, olimpiyat ölçeğinde futbol, arama-kurtarma, ev ve endüstriyel robotlar kategorilerinde yarışmalar ve sempozyumdan oluşan bilimsel bir organizasyondur.Japonya RoboCup Yarışması'ndan Rekor Sayıda Ödülle Dödük.

RoboCup, 1997 yılından beri her yıl farklı bir ülkede düzenlenen, olimpiyat ölçeğinde futbol, arama-kurtarma, ev ve endüstriyel robotlar kategorilerinde yarışmalar ve sempozyumdan oluşan bilimsel bir organizasyondur.

2017 yılı RoboCup dünya şampiyonası, Japonya’nın Nagoya şehrinde 40′tan fazla ülkeden 3000′den fazla katılımcıya ev sahipliği yapmıştır.

Aralarında Japonya, Almanya, Amerika, Tayland gibi ülkelerin en iyi üniversitelerinden 23 takımın katıldığı arama kurtarma liginde yarışmacıların farklı özellikleri olan sahalarda yarışmaları beklenmektedir. Her bir alan robotların manevra, otonomluk, keşif ve el becerileri gibi belirli yeteneklerini test etmek üzere NIST (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) tarafından oluşturulan standartlar kapsamında tasarlanmıştır. Takımlar her bir alanda alınan puanlar sonucunda farklı kategorilerde değerlendirilmektedir.

Gerçek robot ilgi, geliştirilen robot ve yöntemlerin gerçek ortamlada test edilmesine olanak sağlarken, yarışmanın diğer bir dalı olan simülasyon ilgi daha karmaşık algoritmaların birden fazla robotla test edilebileceği bir platform sunmaktadır.

Grubumuz üyelerinden Doç. Dr. Sırma YAVUZ, Doç. Dr. M. Fatih AMASYALI, Yrd. Doç. Dr. Erkan USLU, Ar. Gör. Furkan ÇAKMAK, Ar. Gör. Nihal ALTUNTAŞ ve lisans öğrencileri Salih MARANGOZ , Mustafa Burak DİLAVER, Azad YAŞAR, Numan KESKİN ve Kutay YILMAZ’dan oluşan Yıldız Takımımız 2 ayrı robot ile katıldığı yarışmalarda, tarihi bir başarı göstererek 5 ayrı dalda ödül almıştır.

Gerçek robot arama kurtarma liginde;

- En iyi keşif robotu

- En iyi otonom robot

- En iyi dış alan robotu

- En iyi küçük keşif robotu

Simülasyon arama kurtarma liginde;

- Sanal robotlar yarışması birinciliği

Ödüllerin orijinal isimleri aşağıdaki gibidir:

- Rescue Robot League Best in class Small Robot Exploration

- Rescue Robot League Best in Class Exploration

- Rescue Robot League Best in Class Autonomy

- Rescue Robot League Best Outdoor CaryBot

- Rescue Simulation League Virtual Robot Contest 1st Place